Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Centrum Badań im. Edyty Stein
Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu
zapraszają do udziału w konferencji Fenomen troski
Poznań, 5-6.12.2024
Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa UAM
Troska − rozumiana zarówno na płaszczyźnie indywidualnej (troska o Drugiego Człowieka i jako opieka nad Drugim), jak i wspólnotowej (troska o naród, ojczyznę, planetę, o dobro powszechne) − przejawia się w takich postawach, jak: przywiązanie, miłość, obowiązek, dobro, odpowiedzialność solidarność oraz wzajemność.
Troska (łac. cura, a także misericordia) jest jednym z centralnych pojęć humanistów, filozofów, socjologów, psychologów, pedagogów i medyków, którzy z troski o Drugiego Człowieka uczynili jedną z podstawowych norm swojej profesji. Przejawia się ona przez komunikację, działanie, uczucie, mowę ciała, czasem nawet przez zwykłą obecność przy kimś, kto cierpi, lęka się.
Ujawnia się przy tym istotna dwuznaczność tego terminu: współodczuwamy z tymi, którzy są zatroskani. Spodziewamy się też relacji odwrotnej, wierząc, że inni ofiarują nam swoją troskę, gdy będziemy jej potrzebować. Tym samym troska ukazuje elementarny rys egzystencjalny człowieka – zarówno w aspekcie jego kruchości, podatności na zranienie, jak też odwagi, odpowiedzialności, zdolności do poświęcenia, niesienia pomocy, empatii oraz współodczuwania.
Z troską wiążą się również rozmaite ryzyka – jej nadmiar to kontrola, nadzór, ograniczanie wolności, negowanie podmiotowości i sprawczości drugiego, jego wolnej woli, godności i prawa do samostanowienia. Tak ujęta troska otwiera wiele problemów natury politycznej, ale też bioetycznej. Dodatkowo pojawia się sugestia, by troskę – jak każdą cnotę – poddać naczelnej zasadzie phronesis i poszukiwać „złotego środka” między jej niedoborem (obojętność, znieczulica) a nadmiarem (kontrola, opresja, przymus).
W obliczu tej wielości kontekstów interpretacyjnych oraz odcieni semantycznych samego terminu chcielibyśmy Państwa zaprosić do wspólnej refleksji nad FENOMENEM TROSKI. Nasze zaproszenie kierujemy nie tylko do przedstawicieli dyscyplin humanistycznych i społecznych (kulturoznawców, filozofów, literaturoznawców, teologów, socjologów, psychologów czy politologów), lecz także dyscyplin przyrodoznawczych oraz przedstawicieli zawodów medycznych.
Proponujemy następujące pola tematyczne, w obrębie których poruszać będzie można szczegółowe problemy badawcze:
− troska w filozofii, literaturze i sztuce;
− troska jako cnota, postawa obywatelska;
− troska upodmiotowiona (podmiot sam troszczy się o siebie); ̶
troska zewnętrzna jako opieka nad innymi (dotkniętymi bólem, cierpiącymi, wykluczonymi);
− troska w medycynie jako komunikacja z chorym, samotnym, cierpiącym, umierającym, jako podstawowy element etyki i praktyki lekarskiej; ̶
w ujęciu prawniczym i politologicznym (troska państwa o obywateli, o godność i wolność człowieka);
− troska w ujęciu teologicznym (troska Boga o swoje stworzenie; dekalog jako troska o relacje między Bogiem i człowiekiem oraz między ludźmi);
− postantropocentryczne wymiary troski (troska o zwierzęta, o przyrodę, o planetę, postawy ekologiczne itp.).
Zachęcamy Państwa do udziału w konferencji i prosimy o nadsyłanie abstraktów z podaniem tytułu oraz streszczenia planowanego wystąpienia (długość do 900 znaków), stopnia naukowego i afiliacji wraz z adresem mailowym do dnia 7 października 2024 roku na adres cbes@amu.edu.pl z dopiskiem „Fenomen troski”. Przewidujemy opłatę konferencyjną w wysokości 240 zł (doktoranci) oraz 400 zł (pozostali referenci). Pokryje ona koszty organizacyjne, wyżywienie oraz koszty publikacji tekstów, które pomyślnie przejdą procedurę recenzowania. Wszelkich dodatkowych informacji mogą Państwo spodziewać się w szczegółowym informatorze konferencyjnym, w którym wskażemy także dane konta konferencyjnego do przelewu. Roześlemy go zaraz po akceptacji referatów. O ostatecznym dopuszczeniu do wystąpienia konferencyjnego zadecyduje wpłata na konto organizatorów konferencji, którą należy uiścić w nieprzekraczalnym terminie do dnia 08 listopada 2024.
W imieniu organizatorów
Kierownik Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
prof. dr hab. Ewa Baum
Naczelny Lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu
dr hab. med. Szczepan Cofta
Dyrektor Centrum Badań im. Edyty Stein Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
prof. dr hab. Anna Grzegorczyk