< Cofnij

VI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Autyzm w domu i w szkole"

Dnia 22 października 2024 roku w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP odbyła się VI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa AUTYZM W DOMU I W SZKOLE, której współorganizatorem była Pracownia Socjologii Zdrowia i Patologii Społecznych oraz Fundacja SPEKTRUM AUTYZMU.


Od lewej: dr hab Jan Domaradzki, prof. UMP i dr Anna Kostiukow

Konferencję otworzyła Pani Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Prof. dr hab. Ewa Baum,

która zwróciła uwagę na konieczność zintegrowanego i holistycznego podejścia do osób ze spektrum autyzmu ich rodzin oraz potrzebę ich włączenia do społeczeństwa.


Prof. dr hab. Ewa Baum

Celem konferencji było zwiększenie świadomości na temat wyzwań związanych ze spektrum autyzmu, a wśród wielu ciekawych tematów poruszono m.in kwestie związane z ASD i traumą, chorobami współwystępującymi w ASD, echolalią w komunikacji w osób z ASD, medycyną osteopatyczną w terapii autyzmu, rolą lekarza POZ w opiece nad osobami z ASD, komunikacją alternatywną w autyzmie oraz rolą diety w terapii ASD.

Aktualny i niezmiernie ważny z perspektywy medycznej i społecznej temat konferencji wzbudził duże zainteresowanie, czego wyrazem było szerokie grono uczestników, których w tym roku zgłosiło się ponad 260, głównie nauczycieli, terapeutów, rodziców i studentów, a co potwierdza kolejny trafny i ciekawy wybór tematyki konferencji.

Pracownię Socjologii Zdrowia i Patologii Społecznych reprezentował dr hab. Jan Domaradzki, prof. UMP, współorganizator konferencji i przewodniczący komitetu Organizacyjnego oraz mgr Natalia Markwitz-Grzyb, która wygłosiła referat pt. Doświadczenia opiekunów rodzinnych dzieci ze spektrum autyzmu.


Od lewej: mgr Natalia Markwitz-Grzyb, dr hab. Jan Domaradzki, prof. UMP


mgr Natalia Markwitz-Grzyb


Organizatorzy i prelegneci konferencji


Od lewej: dr hab Jan Domaradzki, prof. UMP i dr Anna Kostiukow


Organizatorzy i prelegneci konferencji

» Program Konferencji

 Podsumowując przebieg tegorocznej konferencji potwierdzono chęć organizacji kolejnych edycji. Następna Konferencja odbędzie się w październiku 2025 roku na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Serdecznie Państwa zapraszamy!