W dniu 27.09.2024 roku w Centrum Kongresowo - Dydaktycznym UM w Poznaniu odbyła się III Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja o Zdrowiu w Modelu Holistycznym, Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Estetyka Twarzy w Ujęciu Holistycznym” zorganizowana przez Katedrę i Klinikę Chirurgii Stomatologicznej, Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej, Klinikę Ortodoncji i Dysfunkcji Narządu Żucia, Katedrę i Zakład Psychologii Klinicznej, Katedrę Nauk Społecznych i Humanistycznych, przy współudziale Polskiego Towarzystwa Estetyki Twarzy.
Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Jego Magnificencja prof. dr hab. Zbigniew Krasiński - Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Wielkopolska Izba Lekarska oraz Akademia Muzyczna.
Na konferencji obecni byli prelegenci z Holandii i Polski, dyskutowali na tematy różnych aspektów chirurgii estetyki twarzy, chirurgii plastycznej twarzy od iniekcji po lifting twarzy, pomiarów parametrów biofizycznych sprawdzających np. jędrność czy elastyczność skóry. Omówiono współczesne możliwości chirurgiczne, nowe technologie i innowacje techniczne mogące zrewolucjonizować medycynę estetyczną i chirurgię plastyczną oraz zdefiniować standardy estetyki twarzy nowo. Przedstawione zostały także metody nieinwazyjne mogącej znacząco poprawić elastyczność i napięcie skóry twarzy, zredukować zmarszczki czy złagodzić stany zapalne skóry np. akupunktura laserowa twarzy. Poruszono kwestie zmiennych psychologicznych wpływających na podejmowane przez pacjentów decyzje w zabiegowej medycynie estetycznej, kanony piękna i zagadnienia związane z pięknem wewnętrznym ludzkiego ciała, filozoficzno-duchowy wymiaru piękna i zróżnicowania piękna twarzy w obiektywie wschodu i zachodu. Podkreślając, że zarówno lekarze zajmujący się medycyną estetyczną, jak i pacjenci decydujący się za zabiegi z zakresu medycyny estetycznej twarzy powinni zawsze mieć na uwadze, że kanony piękna to pewien zestaw cech fizycznych uznawanych za pożądane u kobiet, jak i mężczyzn, które uległy i nadal ulegają zmianom, a dążenie do ideałów może być zgubne.
Podczas konferencji zostały także poruszone niezmiernie istotne kwestie świadomości i wieku pacjentów decydujących się na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej twarzy, których wiek z roku na rok się obniża. Budzi to wiele kontrowersji związanych np. małoletnimi pacjentami, zdolnością prawną do podejmowania samodzielnych decyzji na świadczenia zdrowotne czy kwestie związane z akceptacją swojego ciała i okresem dojrzewania, który jeszcze się nie zakończył.
Pojawiły się także nowe aspekty i wyzwania wpływające na estetykę twarzy, na które uwagę zwrócili ostatni prelegenci poruszając niezmiernie ważne kwestie dotyczące aparatów słuchowych i opraw okularowych.
Czy aparat słuchowy musi być dyskretny, czy powinniśmy się go wstydzić? Jak dobrać odpowiednią oprawę okularową, aby z jednej strony spełniała ona swoją funkcję właściwego ustawienia soczewek i korekcji wady wzroku a z drugiej strony zachowała estetykę twarzy, podkreślała naturalne piękno twarzy.
Kolejna konferencja planowania na wiosnę 2026 będzie poświęcona kulturowym aspektom piękna.
Serdecznie Państwa zapraszamy!