W dniach 23-24 czerwca 2022 r. odbyło się I Toruńskie Sympozjum Naukowe „Egodokumenty – samoświadectwa – teksty autobiograficzne. Praktyka i teoria” Organizatorami sympozjum byli: Instytut Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Toruniu.
W sympozjum naukowym brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. „Wspomnienia i refleksje” prof. zw. dr. hab. Antoniego Horsta (1915-2003) jako źródło do jego biografii i historii Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Prof. zw. dr hab. Antoni Horst w latach 1950-1974 był kierownikiem Katedry i Zakładu Patologii Ogólnej i Doświadczalnej Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i zajmował to stanowisko do roku 1974. W latach 1963-1974 pełnił funkcję kierownika Zakładu Genetyki Człowieka AM, którego był organizatorem. W latach 1974-1985 był kierownikiem Zakładu Genetyki Człowieka PAN. W roku akademickim 1955-1956 był dziekanem Wydziału Lekarskiego AM. W latach 1956-1959 pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Był autorem i współautorem szeregu podręczników i monografii naukowych, m. in.: Fizjologia patologiczna (1959), Z zagadnień ekologii człowieka (1963), Patologia molekularna (1966), Diagnostyka różnicowa (1968), Problemy genetyki medycznej (1971), Biologia XX wieku (1971), Endokrynologia kliniczna (1973), Ekologia człowieka (1976), Molekularne podstawy patogenezy chorób (1979).
Podstawę źródłową referatu stanowiły opublikowane przez prof. A. Horsta w 1995 roku „Wspomnienia i refleksje”.
W sympozjum, obok organizatorów, brali także udział naukowcy z: Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Uniwersytetu Wileńskiego, Litewskiego Instytutu Historycznego w Wilnie, Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu w Białymstoku, Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Akademii Ignatianum w Krakowie i Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.