W dniach 16-18 listopada 2022 r. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Dzieło in statu nascendi. W archiwach pisarzy”, zorganizowana przez Komisję Badań Genetycznych i Dokumentacyjnych nad Literaturą przy Łódzkim Oddziale Polskiej Akademii Nauk, Zakład Literatury Polskiej XX i XXI w. Uniwersytetu Łódzkiego oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział Łódzki.
W konferencji brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. „Spuścizny wykładowców akademickich Uniwersytetu Poznańskiego w zbiorach Archiwum Polskiej Akademii Nauk Oddział w Poznaniu”.
Archiwum Polskiej Akademii Nauk Oddział w Poznaniu zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów źródłowych do dziejów nauki polskiej. Przechowuje akta placówek PAN i gromadzi spuścizny uczonych Poznania i Wielkopolski. Zasób jest podzielony na trzy działy. Dział I obejmuje akta instytucji naukowych, redakcji i komitetów, które działały przed powstaniem PAN i które przekazały jej swoją dokumentację. Dział II obejmuje z kolei zespoły akt wytworzonych przez PAN, jej władze, jednostki administracyjne, placówki naukowe, redakcje i towarzystwa naukowe dotowane przez PAN. Dział III obejmuje natomiast spuścizny ludzi nauki i kultury, w tym zbiory archiwalne dotyczące wykładowców akademickich Uniwersytetu Poznańskiego, m.in. Heliodora Święcickiego, Adama Wrzoska, Jana Grochmalickiego, Ludwika Skubiszewskiego i Edwarda Niezabitowskiego-Lubicza.
W konferencji naukowej brali udział, obok organizatorów, także naukowcy z: Bauhaus-Universität Weimar, Instytutu Literackiego Kultura w Paryżu, Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.