16 grudnia 2021 r. odbyło się zorganizowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach i Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu czwarte ogólnopolskie seminarium poświęcone studiom nad weganizmem w kontekście badań literackich i kulturowych pt: „Transfiguracje weganizmu. Materialne i niematerialne aspekty diety bezmięsnej”.
W seminarium brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. „Problematyka żywienia roślinnego w ujęciu Kazimierza Panka (1873-1935)”.
Kazimierz Panek studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stopień doktora medycyny uzyskał w 1897 r. W latach 1903-1906 odbył studia weterynaryjne na Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie. Był profesorem fizjologii, kierownikiem Katedry Fizjologii i rektorem AMW we Lwowie (1918-1920). W 1920 r. został kierownikiem Zakładu Higieny Zwierząt Państwowego Naukowego Instytutu Rolniczego w Bydgoszczy. Był członkiem Związku Ludowo-Narodowego, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Towarzystwa Tatrzańskiego i Karpackiego Towarzystwa Narciarzy we Lwowie.
W 1904 r. był autorem cyklu sześciu artykułów pod wspólnym tytułem „Jarstwo wobec nowoczesnej wiedzy”, opublikowanych na łamach lwowskiego „Przeglądu Hygienicznego”, organu Towarzystwa Hygienicznego. Publikacje powyższe zostały opublikowane w monografii naukowej „Jarstwo a hygiena żywienia” w 1906 r. w której opisał historię jarstwa, argumenty zwolenników diety bezmięsnej, problem zabijania zwierząt w kontekście etycznym, zasadność argumentów zwolenników diety bezmięsnej w aspekcie potrzeb żywieniowych człowieka i możliwości ich zaspokojenia przez przyjmowany pokarm, oddziaływania na organizm człowieka produktów przemiany materii oraz wpływ jarstwa na higienę i lecznictwo.
W seminarium brali udział także naukowcy z: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Ignatianum w Krakowie i Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.