19 maja 2022 r. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Chrześcijaństwo. Państwo. Społeczeństwo”. Organizatorem konferencji był Instytut Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W konferencji naukowej brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. „Ksiądz Stanisław Tadeusz Podoleński SJ (1887-1945) wobec ruchu eugenicznego w świetle publikacji na łamach „Przeglądu Powszechnego” w latach 1932-1934”.
Ksiądz Stanisław Tadeusz Podoleński SJ urodził się 2 grudnia 1887 r. w Bihaču. W 1905 roku wstąpił do zakonu jezuitów, a w 1915 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1918 roku związał się z „Przeglądem Powszechnym”, gdzie był odpowiedzialny za dział pedagogiczny oraz redagował dział medyczny i dział etyki indywidualnej.
Był autorem m.in. następujących monografii: „Podręcznik pedagogiczny. Wskazówki dla rodziców i wychowawców” (Kraków 1921), „Kwiat Marji. Z życia młodej Sodaliski” (Kraków 1922), „Rozwód a zdrowie narodu. Studium moralno-społeczne” (Kraków 1926), „O życie nienarodzonych” (Kraków 1933), „Wychowanie religijne w domu” (Kraków 1933), „Lekarz-katolik. Na marginesie kryzysu medycyny” (Kraków 1934), „U progu. Książka dla młodych” (Kraków 1938), „Rodzina w Sowietach” (Kraków 1938).
Problematykę eugeniczną poruszał na łamach „Przeglądu Powszechnego” w następujących publikacjach: „Eugenika dzisiejsza, jej drogi i bezdroża” (1932), „Eugenika i ruch eugeniczny” (1932), „Polskie Towarzystwo Eugeniczne” (1933), „Projekt polskiej ustawy eugenicznej” (1934) i „Ustawa sterylizacyjna w Niemczech” (1934).
W 1939 roku wraz z innymi jezuitami został aresztowany; przetrzymywano go w więzieniu Montelupich w Krakowie, obozie pracy w Wiśniczu oraz w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. Zmarł 13 stycznia 1945 roku.
W konferencji, obok organizatorów, brali także udział naukowcy z: Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie (Hiszpania), Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuzy w Jassach (Rumunia), Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych w Bydgoszczy, Zespołu Szkół w Czerwieńsku i Laboratorium Wolności Religijnej.