W dniu 1 kwietnia 2025 r. odbyło się spotkanie Studenckiego Koła Naukowego Etyki i Bioetyki pt. Ból bez granic: etyczne aspekty opieki w Polsce i Afryce. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół etycznych i psychologicznych aspektów doświadczania bólu, moralnych dylematów w pracy z pacjentem oraz granicy między bólem terapeutycznym a niepożądanym cierpieniem.
Uczestników przywitała oraz rozpoczęła część wykładową prof. dr hab. Ewa Baum - Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz Kierownik Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Następnie wykład pt. Układ ruchu a stres i ból u dziecka wygłosiła dr hab. Roksana Malak - wykładowczyni Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, specjalistka w rehabilitacji dziecięcej, fizjoterapeutka pediatryczna i osteopatka.
W kolejnym wystąpieniu pt. Ból - aspekty psychologiczne dr Monika Matecka - psycholog, doktor nauk medycznych i wykładowczyni UMP, która omówiła wpływ bólu na zdrowie psychiczne oraz znaczenie wsparcia psychologicznego w procesie leczenia.
Zwieńczeniem spotkania było wystąpienie studentki czwartego roku fizjoterapii - Barbary Jaśkowiak, która podzieliła się swoimi doświadczeniami z wolontariatu w Afryce. Opowiedziała o wyzwaniach opieki zdrowotnej w tamtejszych realiach oraz o sposobach radzenia sobie z bólem w warunkach ograniczonego dostępu do środków medycznych.
![]() |
![]() |
Spotkanie dostarczyło Uczestnikom nie tylko fachowej wiedzy, ale również inspirujących refleksji nad rolą empatii, kulturowym kontekstem cierpienia i znaczeniem holistycznego podejścia w opiece nad pacjentem.
Całość spotkania z zaangażowaniem i profesjonalizmem poprowadziła Przewodnicząca SKN Etyki i Bioetyki - Maria Tuczyńska - studentka piątego roku fizjoterapii.