Fenomen tego, co ludzkie. Między humanistyką a medycyną 3-4.12.2020 r.

Szanowni Państwo,

w imieniu Komitetu Organizacyjnego uprzejmie informujemy, że w dniach 3 - 4 grudnia 2020 roku w Poznaniu odbędzie się Konferencja Naukowa "Fenomen tego, co ludzkie. Między humanistyką a medycyną" której współorganizatorami są: Centrum Badań im. Edyty Stein UAM, Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

W związku z powyższym  Komitet Organizacyjny zaprasza do udziału w Konferencji.

Wykład inaugurujący pt. Człowiek Transplant – społeczne aspekty dawstwa narządów  wygłosi dr hab. Ewa Baum, prof. UM, Kierownik Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych

Ponadto referaty wygłoszą także inni pracownicy Katedry dr Agnieszka Żok i dr Jadwiga Wiertlewska-Bielarz.

3 grudnia 2020 (czwartek)

10.15 – 11.05

Dr hab. Ewa Baum, prof. UM, Człowiek Transplant – społeczne aspekty dawstwa narządów

Dr hab. med. Szczepan Cofta, Człowieczeństwo w czasach pandemii – refleksje medyczne i nie tylko

11.05 – 11.55

Dr n. med. Rafał Staszewski, Wszystko, co ludzkie – współczesne wyzwania zdrowia publicznego

Dr Agnieszka Żok, Fenomen oddechu

15.30 – 16.45

Prof. Piotr Domeracki, Fenomen samotności. Między cierpieniem a chorobą

Dr hab. Małgorzata Okupnik, O (od)stawaniu się człowiekiem w żałobie. „J jak jastrząb” Helen Macdonald jako współczesna próba teriantropii

Dr Jadwiga Wiertlewska-Bielarz, Czy język jest domeną człowieka, czyli czy możemy dogadać się ze zwierzętami?