Spotkanie autorskie z prof. Michałem Musielakiem, autorem książki pt. Profesor Adam Wrzosek (1875-1965) – historyk i filozof medycyny. Zarys biografii intelektualnej

W dniu 21 września 2022 w Sali Posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu odbyło się spotkanie autorskie z prof. Michałem Musielakiem, autorem książki pt. Profesor Adam Wrzosek (1875-1965) – historyk i filozof medycyny. Zarys biografii intelektualnej (Wydawnictwo UMP, 2022).

Spis treści

Wśród licznie przybyłych gości obecna była Rodzina Pana Profesora, przedstawiciele władz Uczelni, w tym Prorektor prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. dr hab. Anna Jelińska, Dziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. Maciej Cymerys, Dziekan Wydziału Medycznego dr hab. Wiesław Markwitz, prof. UMP i Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Ewa Baum, prof. UMP, Wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. dr hab. Bogdan Miśkowiak, a także liczne grono historyków i członków PTPN-u i przedstawiciele Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych.

Na początku spotkania Kierownik Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych dr hab. Ewa Baum, prof. UMP przywitała zebranych gości i zaprezentowała sylwetkę Gospodarza uroczystości.

Następnie prof. dr hab. Michał Musielak nakreślił główne motywy napisania biografii Adama Wrzoska, kreśląc najważniejsze wpływy intelektualne, które ukształtowały profil intelektualny pierwszego dziekana Wydziały Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego.

Niezmiernie ciekawe opowiadał Profesor o roli i wpływie żony Adama Wrzoska, a także ewolucji jego poglądów światopoglądowych i politycznych, a także nieznanych faktach związanych z jego poglądami na temat eugeniki i antysemityzmu.

Spotkanie upłynęło w niezwykle miłej atmosferze, a po nim była jeszcze okazja zakupić egzemplarz książki wraz z dedykacją Autora. Po spotkaniu była także okazja porozmawiać z Profesorem przy smacznej kawie.