O prawie wyboru, na scenie i z udziałem widzów

fot. mat. teatru, źródłó: https://teatrnowy.pl/

W dniu 28 czerwca 2022, na Dużej Scenie w Teatrze Nowym, przy ul. Dąbrowskiego 5 w Poznaniu, wystawiony został spektakl pt. Prawo wyboru, w trakcie którego grana przez aktorów Komisja Etyczna, wraz z widzami, szukała odpowiedzi na tytułowe pytanie. Aby na nie odpowiedzieć trzeba zmierzyć się z dylematami natury etycznej, medycznej i teologicznej, gdyż to one są „kartami przetargowymi w „wyborze” koncepcji wolności, prawa do życia, człowieczeństwa”.

Tematyka spektaklu jest niezwykle aktualna i obecna w debacie publicznej. Jego inscenizacja została tak przygotowana, aby przyciągnąć uwagę widza, stąd spektakl grany jest nie na scenie, lecz przed nią, część występujących w spektaklu aktorów-ekspertów znajduje się wśród widzów.

Zarówno odtwórcy spektaklu, jak i widzowie w trakcie grania spektaklu usiłują znaleźć odpowiedź na pytanie „Czy moje życie należy do mnie?”

Po zakończeniu przedstawienia, zarówno widzów - Pracowników i Studentów UMP -  jak i Aktorów odgrywających poszczególne role zaproszono do udziału w dyskusji, którą poprowadzili wspólnie prof. UMP dr hab. Ewa Baum i Dyrektor Generalny UMP dr Rafał Staszewski. Wśród uczestników dyskusji obecni byli m. in. prof. dr hab. Michał Nowicki  Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą i dr hab. n. med. Maciej Cymerys Dziekan Wydziału Lekarskiego.

(fot. M. Baryga)