< Cofnij

Dr Krzysztof Prętki scharakteryzował życie i działalność Jana Biziela (1858-1934).

W dniach 10-11 czerwca 2022 r. odbyła się w Bydgoszczy II ogólnopolska konferencja naukowa „Bydgostiana. Historia i współczesność”. Organizatorem konferencji było Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

W konferencji naukowej brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. „Jan Biziel (1858-1934). Życie i działalność”.

Jan Biziel urodził się 12 października 1858 roku w Osiecznej. Praktykę lekarską odbył w Chełmnie. W 1906 roku przeprowadził się do Bydgoszczy, gdzie poza pracą zawodową był zaangażowany w działalność społeczną w Towarzystwie Robotników Polsko-Katolickich, Komitecie Powiatowym Towarzystwa Czytelni Ludowych i Narodowym Stronnictwie Ludowym. W trakcie powstania wielkopolskiego leczył i operował rannych powstańców. Po powrocie Bydgoszczy do Polski stanął na czele Rady Miasta. W 1922 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1930 roku Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Zmarł 4 lutego 1934 roku w Bydgoszczy i został pochowany na miejscowym Cmentarzu Nowofarnym. Od 1992 roku patronuje Szpitalowi Uniwersyteckiemu nr 2 w Bydgoszczy.

W konferencji, obok organizatorów, brali także udział naukowcy z: Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Bydgoszczy, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Bydgoskiej, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Narodowego  Instytutu  Fryderyka  Chopina-Muzeum  Fryderyka  Chopina  w Warszawie, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim, Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Pedagogicznej  Biblioteki  Wojewódzkiej  im.  Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Miejskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie.

Program konferencji