< Cofnij

Dr Krzysztof Prętki brał udział w międzynarodowej konferencji naukowej „Żydzi w kulturze muzycznej Galicji 2” w Rzeszowie

28 października 2022 r. odbyła się w Rzeszowie międzynarodowa konferencja naukowa Żydzi w kulturze muzycznej Galicji 2, zorganizowana przez Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W konferencji brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. „Bronisław Huberman (1882-1947). Skrzypek i pedagog. Życie i działalność”.

Bronisław Huberman urodził się 19 grudnia 1882 r. w Częstochowie. W 1892 r., dzięki stypendium Ludwiga Ginsberga, Hubermanowie przenieśli się do Berlina, gdzie Józef Joachim został jego nauczycielem. W grudniu 1903 r. został odznaczony Medalem Sztuki i Nauki przez Wielkiego Księcia Weimaru i Eisenach. W okresie międzywojennym występował we Włoszech, Niemczech, Austrii, Francji, Skandynawii, Czechach i Polsce. W 1927 r. wraz z pianistą Ignacym Friedmanem i wirtuozem wiolonczeli Pablem Casalsem, założył światowej sławy trio. Oprócz działalności artystycznej prowadził również działalność polityczną, wiążąc się z ideą Richarda Coudenhove-Kalergiego, zakładającej utworzenie Paneuropy (unii państw europejskich „od Polski po Portugalię”, połączonych wspólną gospodarką i ekonomią). Idee paneuropejskie zawarł w swojej publikacji „Vaterland Europa”, wydanej w Berlinie w 1932 roku. W tym samym roku opuścił Berlin i osiadł w Szwajcarii, nie rezygnując z działalności politycznej. W latach 1934-1936 prowadził mistrzowską klasę skrzypiec w Akademie für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera odmówił koncertowania w Niemczech i utworzył Palestyńską Orkiestrę Symfoniczną w Tel Awiwie, do której ściągał prześladowanych w Niemczech żydowskich instrumentalistów. Podczas II wojny światowej był zaangażowany w pomoc polskim uchodźcom. Działania wojenne uniemożliwiły mu powrót z trasy koncertowej do Szwajcarii. Pozostał w Stanach Zjednoczonych, gdzie kontynuował działalność artystyczną. Został honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzyki miasta Wiedeń. Został odznaczony Orderem Króla Leopolda, Orderem Legii Honorowej i Orderem Polonia Restituta. Otrzymał tytuł doktora honoris causa nadany mu przez Żydowski Instytut Religii w Nowym Jorku. W Częstochowie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana. Jego imię nosi Filharmonia Częstochowska. Zmarł 15 czerwca 1947 r. w Corsier-sur-Vevey w kantonie Vaud w Szwajcarii.

Program Konferencji

W konferencji naukowej brali udział, obok organizatorów, także naukowcy z: Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie (Izrael), Drohobyckiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu (Ukraina), Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku (Ukraina), Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.