Dr Krzysztof Prętki brał udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Żołnierze tułacze. Losy żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych i ich rodzin podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu (1939–1947)” w Sanoku

W dniach 20-21 października 2022 r. odbyła się na Zamku Królewskim w Sanoku ogólnopolska konferencja naukowa „Żołnierze tułacze. Losy żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych i ich rodzin podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu (1939–1947)”, zorganizowana przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie i Muzeum Historyczne w Sanoku.

W konferencji brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. „Antoni Tomasz Jurasz (1882-1961). Życie i działalność”.

Dr Krzysztof Prętki był także współautorem referatu pt. „Losy Wiktora Tomaszewskiego (1907-1995) podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu w świetle jego pamiętnika „Na szkockiej ziemi. Wspomnienia wojenne ze służby zdrowia i z Polskiego Wydziału Lekarskiego w Edynburgu” (wspólnie z dr. hab. Adamem Czabańskim, prof. AJP z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim).

Program Konferencji

W konferencji naukowej, obok organizatorów, brali także udział naukowcy z: Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie, Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim i Małopolskiego Towarzystwa Naukowego.