< Cofnij

Dr Krzysztof Prętki brał udział w Jubileuszu 400 lat szkoły średniej w Chojnicach

29 września 2022 r. odbyła się w Chojnicach II konferencja naukowa „Ojczyzna - Nauka - Cnota. 400 lat szkoły średniej w Chojnicach”, zorganizowana przez Instytut Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku, Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, Zespół Szkół w Chojnicach i Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich.

W konferencji brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. Prof. zw. dr hab. Antoni Horst (1915-2003). Wybitny lekarz fizjolog i genetyk. Absolwent  szkoły średniej w Chojnicach” oraz był współautorem (wraz z dr. hab. Adam Czabańskim, prof. AJP) wystąpieniaJan Karol Maciej Łukowicz (1854-1918) i Jan Paweł Łukowicz (1886-1957). Lekarze i działacze społeczni. Życie i działalność”.

W tym roku upływa 400 lat od podjęcia decyzji o założeniu jednej z najstarszych szkół w Polsce. Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach jest kontynuatorem działań edukacyjnych prowadzonych wcześniej przez kolegium jezuickie, gimnazjum katolickie, gimnazjum klasyczne męskie. Jej absolwentami byli m.in.: Florian Ceynowa, Emil Czarliński, Leon Czarliński, Jan Hieronim Derdowski, Bolesław Domański, Leon Janta-Połczyński, Jan Karnowski, Aleksander Majkowski, Józef Styp-Rekowski, Antoni Horst, Jan Karol Maciej Łukowicz i Jan Paweł Łukowicz.

Antoni Horst ukończył szkołę powszechną w Zakrzewie i gimnazjum w Chojnicach. W 1934 roku został studentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego. W czasie studiów pracował jako asystent wolontariusz w Zakładzie Fizjologii Lekarskiej i Zakładzie Chemii Fizjologicznej Uniwersytetu Poznańskiego oraz na Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Z powodu wybuchu wojny nie zdążył zaliczyć ostatniego trymestru studiów i zdać egzaminów końcowych. W 1942 roku uzyskał dyplom lekarza medycyny na Wydziale Lekarskim tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich. Uczestniczył w nauczaniu studentów medycyny tajnego Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas powstania warszawskiego i później, aż do stycznia 1945 roku, pełnił funkcję zastępcy szefa sanitarnego Obszaru Centralnego Armii Krajowej. W latach 1950-1974 był kierownikiem Katedry i Zakładu Patologii Ogólnej i Doświadczalnej Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W latach 1963-1974 pełnił funkcję kierownika Zakładu Genetyki Człowieka AM, którego był organizatorem. W latach 1974-1985 był kierownikiem Zakładu Genetyki Człowieka PAN. W roku akademickim 1955-1956 był dziekanem Wydziału Lekarskiego AM. W latach 1956-1959 pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Był autorem i współautorem szeregu podręczników i monografii naukowych, m. in. „Fizjologii patologicznej” (1959), „Z zagadnień ekologii człowieka” (1963), „Patologii molekularnej” (1966), „Diagnostyki różnicowej” (1968), „Problemów genetyki medycznej” (1971), „Biologii XX wieku” (1971), „Endokrynologii klinicznej” (1973), „Ekologii człowieka” (1976) i „Molekularnych podstaw patogenezy chorób” (1979).

Jan Karol Maciej Łukowicz urodził się w 1854 r. w Blumfeld. Ukończył gimnazjum w Chojnicach. Studiował medycynę we Wrocławiu, Berlinie i Halle. W 1879 r. uzyskał stopień doktora medycyny. W Chojnicach był lekarzem, dyrektorem szpitala i radnym miejskim. Był członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Zmarł w 1918 r. w Chojnicach i został pochowany na miejscowym cmentarzu. W 1957 r. szpital w Chojnicach otrzymał jego imię.

Jego syn Jan Paweł Łukowicz urodził się w 1886 r. w Chojnicach. Uczył się w miejscowym gimnazjum i w Grudziądzu, gdzie zdał maturę. Studiował medycynę w Bonn, Münster i Berlinie, gdzie po ukończeniu studiów podjął pracę w uniwersyteckiej klinice. Podobnie jak ojciec był lekarzem i dyrektorem szpitala w Chojnicach. Był m.in. prezesem Towarzystwa Miłośników Chojnic, wiceprezesem Towarzystwa Lekarzy Północnego Pomorza oraz członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu i Rady Izby Lekarskiej Poznańsko- Pomorskiej. Zmarł w 1957 r. w Chojnicach i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

>>> PROGRAM KONFERENCJI