< Cofnij

Dr Krzysztof Prętki brał udział w I Interdyscyplinarnym Kongresie Badań nad Cmentarzami w Warszawie

W dniach 20-21 października 2022 r. odbył się w Warszawie I Interdyscyplinarny Kongres Badań nad Cmentarzami, zorganizowany przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Był on współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”.

W konferencji brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. „Zabytkowy cmentarz parafii św. Wojciecha na poznańskiej Cytadeli. Historia, zabezpieczenie i konserwacja”. Na cmentarzu pochowano m.in. Rektora Uniwersytetu Poznańskiego prof. Jana Gabriela Grochmalickiego (1883-1936) i profesorów Wydziału Lekarskiego UP: Stefana Borowieckiego (1881-1937), Konstantego Hrynakowskiego (1878-1938), Antoniego Jurasza (1847-1923) i Antoniego Tomasza Jurasza (1882-1961).

Dr Krzysztof Prętki był także współautorem referatu pt. „Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu” (wspólnie z dr. hab. Adamem Czabańskim, prof. AJP z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim). Na cmentarzu pochowano m.in. Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Stanisława Mikołajczyka (1901-1966), Prezydentów Miasta Poznania: Jarogniewa Drwęskiego (1875-1921) i Cyryla Ratajskiego (1875-1942), dowódcę powstania wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka (1874-1960) i profesorów Uniwersytetu Poznańskiego: Bolesława Erzepkiego (1852-1932), Pawła Gantkowskiego (1869-1938), Michała Sobeskiego (1877-1939) i Ireneusza Wierzejewskiego (1881-1930).

>>> Program Kongresu

W konferencji naukowej, obok organizatorów, brali także udział naukowcy z: Uniwersytetu w Zagrzebiu (Chorwacja), Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (Litwa), Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (Niemcy), Urzędu Miasta Wilna (Litwa), Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji, Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie, Instytutu Historii PAN w Warszawie, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika w Warszawie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Politechniki Warszawskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie, Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach, Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu, Instytutu Pamięci Narodowej Warszawie, Muzeum Gdańska, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Unii Metropolii Polskich w Warszawie, Małopolskiego Towarzystwa Naukowego, Centralnego Instytutu Analiz Polityczno-Prawnych w Warszawie, Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej w Białymstoku, Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi, Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Warszawie, Stowarzyszenia Magurycz w Uściu Gorlickim, Wydawnictwa DiG/Edition La Rama i Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy Fundacji Zapomniane w Warszawie.