Dr Krzysztof Prętki analizował rolę czasopisma „Zagadnienia Rasy” w kształtowaniu i propagowaniu eugeniki w Polsce w latach 1918–1939

17-18 listopada 2022 r. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Ideologie a komunikacja piśmienna”. Organizatorem konferencji był Instytut Nauk o Informacji i Mediach Uniwersytetu Wrocławskiego.

W konferencji naukowej brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. Rola czasopisma „Zagadnienia Rasy” w kształtowaniu i propagowaniu eugeniki w Polsce w latach 1918–1939.

Program Konferencji i abstrakty wystąpień

Istotnym elementem w rozwoju eugeniki w Polsce było utworzenie przez Polskie Towarzystwo Walki z Nierządem i Chorobami Wenerycznymi w 1918 r. własnego pisma pt. „Zagadnienia Rasy z Punktu Widzenia Zdrowia Społecznego”, funkcjonującego następnie pod skróconym tytułem „Zagadnienia Rasy” do 1937 r., gdy nastąpiła kolejna zmiana nazwy czasopisma na „Eugenika Polska” i pod tym tytułem było ono wydawane do 1939 r. Celem wydawania czasopisma było propagowanie sprawy zdrowia narodowego, poprzez działalność społeczną, naukową i publicystyczną. Komitet redakcyjny czasopisma w okresie międzywojennym tworzyli m.in. dwaj Ministrowie Zdrowia Publicznego Witold Chodźko i Tomasz Janiszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Eugenicznego Leon Wernic oraz Stanisław Ciechanowski, Ryszard Dreszer, Jan Mydlarski i Adam Straszyński.

W konferencji brali udział, obok organizatorów, naukowcy z: Uniwersytetu Bar-Ilana w Ramat Ganie (Izrael), Uniwersytetu w Lund (Szwecja), Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie (Słowacja), Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Politechnicznego (Ukraina), Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie (Ukraina), Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. Wasyla Stefanyka (Ukraina), Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego we Wrocławiu, Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.