< Cofnij

Dr Krzysztof Prętki analizował działalność społeczno-polityczną Zofii Daszyńskiej- Golińskiej (1866-1934)

22 marca 2022 r. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Kobiety w polityce - polityka kobiet”.

Organizatorami konferencji byli: Pracownia Badań Wyborczych Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej, Katedra Prawa i Integracji Europejskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Połtawski Państwowy Uniwersytet Rolniczy (Ukraina).

W konferencji naukowej brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. „Działalność społeczno-polityczna Zofii Daszyńskiej-Golińskiej (1866-1934)”.

Zofia Daszyńska-Golińska urodziła się w 1866 r. w Warszawie. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie w Zurychu. Wykładała na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie, Uniwersytecie Ludowym im. Adama Mickiewicza w Krakowie, Szkole Gospodarstwa Domowego we Lwowie, Towarzystwie Kursów Naukowych w Warszawie i w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Założyła stowarzyszenie robotnicze „Trzeźwość” w Krakowie i współpracowała z Towarzystwem Kultury Polskiej. W 1914 r. została sekretarzem prezydium Komitetu Obywatelskiego Polskiego Skarbu Wojskowego. Kierowała Biurem Prac Ekonomicznych Naczelnego Komitetu Narodowego w Krakowie. Była działaczką Ligi Kobiet Galicji i Śląska w Krakowie. W latach 1917-1918 była redaktorką czasopisma „Na Posterunku”. W latach 1918–1921 pracowała w Referacie Pracy Kobiet i Młodocianych Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej. Przynależała do Klubu Politycznego Kobiet Postępowych, Demokratycznego Komitetu Wyborczego Kobiet Polskich i Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet. W latach 1928–1930 była senatorką z listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Zmarła 19 lutego 1934 r. w Warszawie.

W konferencji, obok organizatorów, brali także udział naukowcy z: Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu im.   Adama   Mickiewicza   w   Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu   Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Zamojskiej, Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu i Instytutu Nowej Europy w Warszawie.

Program konferencji