< Cofnij

Dr Krzysztof Prętki analizował aspekty społeczne i ekonomiczne polityki zdrowotnej w Polsce po I wojnie światowej

1 grudnia 2022 r. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Przemiany w gospodarce żywnościowej w krajach europejskich” pt. „Konflikty zbrojne a gospodarka rolno-żywnościowa”.

Organizatorem konferencji była Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej Instytutu Ekonomii i Finansów na Wydziale Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W konferencji naukowej brał udział dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, który wygłosił wystąpienie pt. „Polityka zdrowotna w Polsce po I wojnie światowej - aspekty społeczne i ekonomiczne”.

Program Konferencji

Przedmiotem analizy były aspekty społeczne i ekonomiczne funkcjonowania ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce w okresie międzywojennym, w tym m.in. znaczenie dekretu o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby z 1919 r., ustawy o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby z 1920 r. i ustawy o ubezpieczeniu społecznym z 1933 r. Omówiono także działalność Kas Chorych i Ubezpieczalni Społecznych oraz Ministerstwa Zdrowia Publicznego, kierowanego przez Witolda Chodźkę (1875-1954) i Tomasza Janiszewskiego (1867-1939).

W konferencji brali także udział, obok organizatorów, naukowcy z: Uniwersytetu Mediolańskiego, Uniwersytetu Bolońskiego, Czeskiego Uniwersytetu Rolniczego w Pradze, Narodowego Uniwersytetu Rolniczego w Sumy (Ukraina), Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Politechniki Rzeszowskiej, Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.