< Cofnij

DR HAB. EWA BAUM, PROF. UMP I DR KRZYSZTOF PRĘTKI BRALI UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ „ZNANI – NIEZNANI. POLSKA EMIGRACJA NIEPODLEGŁOŚCIOWA 1939–1990”

14–15 października 2021 roku dr hab. Ewa Baum, prof. UMP, kierownik Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych oraz dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, brali udział w Nowogrodzie w województwie podlaskim w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Znani – nieznani. Polska emigracja niepodległościowa 1939–1990”, zorganizowanej przez Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Białymstoku, Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Celem organizatorów konferencji naukowej była próba przybliżenia sylwetek szczególnie tych postaci, których idee, działalność w różnego typu instytucjach i organizacjach politycznych, społecznych i kulturalnych wywarła istotny wpływ na życie zarówno w kraju, jak i na dzieje polskiej emigracji niepodległościowej 1939–1990, a mimo to ich dorobek pozostaje nieznany i niedoceniony.

Dr hab. Ewa Baum, prof. UMP i dr Krzysztof Prętki, zaprezentowali referat pt. „Antoni Tomasz Jurasz (1882-1961) - prorektor Uniwersytetu Poznańskiego, twórca i pierwszy dziekan Polskiego Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Edynburgu”.

Dr Krzysztof Prętki wygłosił z kolei wystąpienie pt. „Wiktor Tomaszewski (1907-1995). Życie i działalność”.

W konferencji brali udział, obok pracowników IPN-KŚZpNP, także naukowcy z: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie w Londynie, Światowej Rady Badań nad Polonią w Warszawie, Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, Instytutu Pawła Włodkowica we Wrocławiu, Archiwum Państwowego w Toruniu oraz Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Program konferencji