Dr hab. Ewa Baum, prof. UMP i dr Krzysztof Prętki brali udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Wygnańcy, tułacze - trudne powroty 1944-1989” w Białymstoku

25 października 2022 r. odbyła się w Białymstoku ogólnopolska konferencja naukowa „Wygnańcy, tułacze – trudne powroty 1944-1989”, zorganizowana przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

W konferencji brali udział dr hab. Ewa Baum, prof. UMP, kierownik Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych i dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej, którzy wygłosili wystąpienie pt. „Udział wykładowców akademickich Polskiego Wydziału Lekarskiego przy Uniwersytecie w Edynburgu w powstaniu i działalności Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu od 1950 roku”.

W referacie przypomniano zasługi prof. Leona Laknera (1884–1962), prof. Adama Straszyńskiego (1893-1973) i prof. Lecha Działoszyńskiego (1912-2014).

Program Konferencji

W konferencji naukowej brali także udział naukowcy z: Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Łodzi i Rzeszowie oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.