Dr hab. Ewa Baum, prof. UMP, dr Maja Matthews-Kozanecka i dr Krzysztof Prętki brali udział w IV ogólnopolskiej konferencji naukowej z cyklu „Lekarz jako autor i bohater literacki”: Lekarz w czasach zarazy

20–21 kwietnia 2023 r. odbyła się w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej we Wrocławiu IV ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu „Lekarz jako autor i bohater literacki”: Lekarz w czasach zarazy.

Organizatorami  konferencji byli: Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych  Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Ośrodek Pamięci i Dokumentacji Historycznej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Historii Nauk Medycznych, Instytut Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Komisja Kształcenia Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

W konferencji naukowej brali udział: kierownik Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych dr hab. Ewa Baum, prof. UMP, dr Maja Matthews-Kozanecka i dr Krzysztof Prętki.

Dr hab. Ewa Baum, prof. UMP i dr Maja Matthews-Kozanecka wygłosiły wystąpienie pt. „Groźna epidemia wśród medyków czy tylko stan zagrożenia epidemicznego?”

Dr Krzysztof Prętki zaprezentował referat pt. „Problematyka gruźlicy w ujęciu Tomasza Wiktora Janiszewskiego (1867-1939)”.

Program Konferencji

W konferencji brali także udział naukowcy z: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych, Ośrodka Pamięci i Dokumentacji Historycznej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu, Komisji Historycznej Wojskowej Izby Lekarskiej w Warszawie i 105. Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Żarach.