< Cofnij

Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych była współorganizatorem międzynarodowej konferencji naukowej „Fenomen snu"

Od 7 do 9 grudnia 2023 r. odbyła się w Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Fenomen snu”.

Organizatorami konferencji byli: Centrum Badań im. Edyty Stein Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu oraz Polskie Towarzystwo Badań nas Snem.

W konferencji naukowej brali udział: prof. dr hab. Ewa Baum, kierownik Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych oraz dr Krzysztof Prętki, kierownik Pracowni Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej.

Prof. dr hab. Ewa Baum była współprzewodniczącą jednej z sesji naukowych (wraz z prof. dr. hab. Wiesławem Brylem) i wygłosiła referat „Benedykt Dybowski (1833-1930), lekarz, przyrodnik, podróżnik i odkrywca, twórca pracy (1907)” (wraz z dr. Krzysztofem Prętkim).

Autorzy zdjęć: prof. Jacek Zydorowicz i dr Katarzyna Machtyl

Dr Krzysztof Prętki zaprezentował także referat pt. „Problematyka fizjologii i patologii snu w ujęciu Adolfa Klęska (1876-1935)”.

Autorzy zdjęć: prof. Jacek Zydorowicz i dr Katarzyna Machtyl

W konferencji brali także udział naukowcy z: Narodowego Uniwersytetu Technicznego „Politechnika Dniprowska” w Dnieprze (Ukraina), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

Program Konferencji